Kurs żeglarza jachtowego

Kurs żeglarza jachtowego dedykowany jest dla osób w każdym wieku, nieważne czy dorosły czy dziecko – wszyscy chętni mogą uczyć się żeglarstwa pod okiem naszych instruktorów. Nauczą Was wszystkiego co potrzebne jest, by przyjemnie i bezpiecznie żeglować, dodatkowo zapewne zarażą pasją do tego wspaniałego sportu.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej.

Wymagania: ukończone 14 lat (pisemna zgoda rodziców dla niepełnoletnich).
Uprawnienia: Osoba posiadająca patent żeglarza jachtowego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny:
  • po wodach śródlądowych,
  • o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.

Miejsce: Stanica Śląskiego Yacht Clubu, nad jeziorem Dzierżno Duże.

Wszystkie zajęcia praktyczne odbywają się na jachtach kabinowych. Istnieje możliwość zapoznania się z „teorią żeglowania” w praktyce na jachcie dwumasztowym typu DZ.

KURS WIOSENNY 2024
Rozpoczęcie kursu wiosennego: 13.04.2024 r.  (start części online - 28.03.2024 r.)

KURS LATO 2024 - 2 edycje

Zajęcia teoretyczne prowadzone są na platformie elektronicznej, do której każdy kursant dostanie login i hasło.  Kursant w dowolnym czasie odbywa zajęcia. Przewidziane są nieobowiązkowe konsultacje wspólne, raz w tygodniu przez około godzinę - również online.
Zajęcia praktyczne odbywać się będą od poniedziałku do piątku od 0700 do 1700. Kurs trwa 5 dni + egzamin.
Dla osób chętnych możliwość połączenia z kursem motorowodnym.
Zajęcia praktyczne odbędą się:
Edycja 1: 05-09.08.2024 r.
Edycja 2: 12-16.08.2024 r.
Egzamin jest przewidziany w niedzielę:
Edycja 1: 11.08.2024 r.
Edycja 2: 18.08.2024 r.
Powyższe terminy mogą ulec zmianie w przypadku złych warunków pogodowych lub innych czynników zewnętrznych.

INFORMACJE

Pierwsza wpłata to 300 zł.  Pozostała kwota płatna w dowolnych częściach do dnia 31.07.2024 r.

KURS JESIEŃ 2024

Zajęcia praktyczne odbywać się będą w soboty i niedziele od 0800 do 1600. Kurs trwa 6 weekendów + egzamin.
Zajęcia praktyczne są przewidziane co weekend, począwszy od 31.08.2024 r. do dnia 06.10.2024 r. włącznie.
Egzamin jest przewidziany na 19-20.10.2024 r.
Pierwsza wpłata to 300 zł.  Pozostała kwota płatna w dowolnych częściach do dnia 20.09.2024 r.

Cena kursu:

• 1590 zł - cena podstawowa,
  • 1490 zł - dla uczniów i studentów do 26 roku,
  • 1290 zł - cena specjalna dla studentów Politechniki Śląskiej,
  • 1890 zł - dla osób chcących uczestniczyć jednocześnie w kursie na patent sternika motorowodnego,
  • 1790 zł - dla uczniów i studentów chcących uczestniczyć także w kursie na patent sternika motorowodnego,
  • 1590 zł - cena specjalna dla studentów Politechniki Śląskiej chcących uczestniczyć także w kursie na patent sternika motorowodnego.

Kursanci mogą przystąpić do klubu bez wniesienia wpisowego w zamian za pracę w Stanicy (5 sobót przy remontach jachtów).

Cena kursu obejmuje:
  • szkolenie teoretyczne (wykłady i pokazy),
  • szkolenie praktyczne (manewrowanie jachtem pod żaglami, manewrowanie jachtem na silniku, prace bosmańskie),
  • materiały szkoleniowe,
  • ubezpieczenie NNW (tylko kursy żeglarskie)
  • dla zainteresowanych udział w sobotnich zajęciach o tematyce żeglarskiej organizowanych dla klubowiczów SYC (spotkania z „wilkami morskimi”, pokazy zdjęć z wypraw, wieczorki szantowe, klubowe grillowanie itp.)

Podane ceny nie zawierają opłat egzaminacyjnych, oraz kosztów wystawienia patentu, które pobiera Polski Związek Żeglarski w wysokości 250zł za egzamin i 50zł za patent (50% zniżki dla uczniów i studentów).

Terminy dodatkowe: istnieje możliwość dodatkowych zajęć praktycznych (manewrów jachtem) poza planowanymi godzinami trwania zajęć, dla uczestników wymagających nieco więcej czasu na doskonalenie umiejętności.

• Cennik:
    • 80 zł/h pływania z instruktorem (minimum 3 godziny);
    • 350 zł za  dzień (8h) szkolenia - zapewniamy opiekę licencjonowanego instruktora, jacht szkoleniowy, dostęp do infrastruktury stanicy oraz dostęp do platformy zdalnej edukacji.

Informacje: Patryk Wiśniowski - tel.: 737 494 424 lub 519 186 502, e-mail: szkolenia@syc.com.pl

No dobrze ... a co po kursie? Może morze?  O tym też pomyśleliśmy!

Jak już zdobędziesz patent żeglarza jachtowego, to zastanawiasz się co dalej. Czy morze to na pewno dla Ciebie? A ta słynna "choroba morska" ... co z nią? Wiele pytań kotłuje się w głowie. Dlatego ten typ "rejsu" powstał właśnie dla Ciebie!

Rejs rozpoczynamy w Gdyni. Zaczynamy od szkolenia dotyczącego jachtu, szkolenia z bezpieczeństwa. Podczas rejsu odwiedzisz minimum 2 porty morskie (Jastarnia, Hel, Sopot, Gdańsk). Dowiesz się jak działa: radio morskie, AIS, niezbędna elektronika jachtu. Zaznasz przyjemności spania na jachcie morskim, jak i gotowania i codziennej toalety - ale nie martw się. Toalety i prysznice będą dostępne również w porcie. Czy popłyniesz nocą w całkowitej ciemności, wśród innych statków? Oczywiście, że tak! Będziesz mógł na własne oczy sprawdzić jak wygląda światło sektorowe przy wejściu do jednego z największych portów w Polsce - Gdyni oraz jak świecą latarnie morskie i nabieżniki. Kapitan z pewnością odpowie za Twoje pytania.

Chcesz poznać szczegóły? Zapraszamy: PIERWSZY REJS NA MORZU (w dolnej części strony).

Zapisz się!